Ułatwienia dostępu

Światowy Dzień Wolontariatu

5 grudnia jest obchodzony Światowy Dzień Wolontariatu. Wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariatu wzięli udział w uroczystych obchodach, które odbywały się w Nowym Sączu. Po wspólnym zdjęciu na sądeckim Rynku, promowali „wolontariat” wśród społeczności na ulicach Nowego Sącza.  Następnie wszyscy wolontariusze udali się do kina „Sokół” na film pt.”Śmieć”, gdzie czekała na nich również gorąca herbatka i pyszna drożdżówka.
W tym samym czasie w naszej szkole Szkolny Radiowęzeł zrealizował audycję o wolontariacie.

{gallery}wolontariat/wl1{/gallery}

Wydarzenia klubowe

Wolontariusz Roku 2012

czwartek, 10 stycznia 2013 20:26

Stowarzyszenie Nowosądecka Wspólnota w sobotę (tj. 8.12.2012) w siedzibie Starostwa powiatowego w Nowym Sączu ogłosiło laureatów konkursu „Społecznik – Wolontariusz 2012”. Jego ideą było uhonorowanie osób, które swoją postawą i bezinteresownością służą innym.
- Chcieliśmy pokazać tych ludzi, którzy na co dzień są niewidoczni a oddają swoje serce i czas osobom potrzebującym. Jak się okazało nie brakuje ich na Sądecczyźnie – mówi Jan Rosiek, prezes Stowarzyszenia Nowosądecka Wspólnota. - Co najważniejsze są to osoby w różnym wieku, dużo młodzieży i z różnych środowisk – dodaje.
Kandydaci do tytułów zgłaszani byli przez mieszkańców Sądecczyzny za pomocą kuponów drukowanych na łamach „Gazety Krakowskiej” od 8 do 30 listopada, poprzez stronę internetową Stowarzyszenia oraz listownie. Z 64 wskazanych społeczników i 18 wolontariuszy wybrano finałowe dziesiątki. Były to osoby, które zdobyły największą liczbę głosów, a tych w sumie oddano ponad 220 tysięcy.
- Laureaci tytułów zostali wybrani przez dziewięcioosobową kapitułę konkursu, w której skład wchodzili byli i obecni przewodniczący Rady Miasta Nowego Sącza oraz Rady Powiatu Nowosądeckiego – wyjaśnia Rosiek. - Na podstawie biogramów finalistów i opinii na ich temat wybrali osoby, które zasłużyły najbardziej na uznanie – dodaje.
Społecznikiem Roku 2012 został Ada Mazura z Muszyny i Zygmunt Wójsik z Nowego Sącza. Wolontariuszem Roku 2012 uhonorowano Arletę Krok z Grybowa i Mateusza Króla z Nowego Sącza. Nagrodę specjalną otrzymała Maria Kogut z Janczowej. Wszyscy finaliści plebiscytu otrzymali pamiątkowe grawertony, które wręczali Wiesław Basta, przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego i Jerzy Wituszyński, przewodniczący Rady Miasta Nowego Sącza.
- Sobotnia Gala była bardzo sympatycznym wydarzeniem. Przybyło wielu zaproszonych gości, a sala starostwa wypełniona była po brzegi – zaznacza prezes Nowosądeckiej Wspólnoty. - Program artystyczny przygotowali podopieczni Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu, a fanfary wygrywali na trębacze z Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej – dodaje.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu

Fot. Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu


Arleta Krok  dostaje nagrodę z rąk pana Wiesława Basty, przewodniczącego Rady Powiatu Nowosądeckiego i Jerzego Wituszyńskiego, przewodniczącego Rady Miasta Nowego Sącza.

Fot. http://www.radiokrakow.pl

Na zdjęciu od lewej: Zygmunt Wójsik, Arleta Krok, Maciej Król, Adam Mazur.
-To jest praca dobrowolna. Jeśli ktoś chce ofiarować swój wolny czas, dać kawałek serca innym ludziom, pomóc w jakiś sposób, to ja do tego oczywiście zachęcam – mówi Arleta Krok. - To jest dobro, które ofiaruje się drugiemu człowiekowi, a wraca do nas z podwojoną siłą.

 

 

Przygoda Arlety z Wolontariatem

czwartek, 10 stycznia 2013 19:45

Wszystko zaczęło się w roku 2007 kiedy to podjęłam naukę w Zespole Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Grybowie. Wtedy to powstał przy szkole Klub Wolontariatu pod patronatem Stowarzyszenia Sursum Corda z Nowego Sącza.

Nasz lokalny koordynator – pani Małgorzata Stawiarz po wcześniejszej analizie środowiska lokalnego na zapotrzebowanie na wolontariat na terenie Grybowa, rozpoczęła rekrutacje kandydatów  do pracy w klubie. Spośród kilku instytucji w których można było się udzielać jako wolontariusz wybrałam Świetlicę Środowiskową w Grybowie. Od tamtej pory  pracowałam na rzecz podopiecznych w świetlicy oraz udzielałam się w różnych akcjach organizowanych przez stowarzyszenie Sursum Corda. Moja praca polegała  na pomocy w nauce, wyrównywaniu braków edukacyjnych oraz na organizowaniu dzieciom wolnego czasu poprzez wspólne gry i zabawy. Brałam udział w szkoleniach wolontarystycznych organizowanych przez stowarzyszenie Sursum Corda, które bardzo mi pomogły w mojej pracy z dziećmi. Angażowałam się w prowadzenie imprez takich jak Dzień Dziecka, organizowałam  różnego rodzaju konkursy, gry i zabawy zespołowe z nagrodami. Współpracowałam ze stowarzyszeniem  jeżdżąc na różnego rodzaju imprezy plenerowe gdzie moim zadaniem było organizowanie dzieciom czasu wolnego np. malowanie twarzy, robienie masek gipsowych, modelowanie balonów i inne zabawy.Często byłam proszona o pomocy w organizacji zabaw dla dzieci w które chętnie się angażowałam. Praca z dziećmi to naprawdę świetna sprawa daje ona wiele radości i ogromną satysfakcję, że robi się coś dobrego. Sprawiając radość innym możemy być pewni, że to do nas wróci z podwójną siłą. Ponieważ większym szczęściem jest dawać niż brać.

 {gallery}wol{/gallery}

Wolontariat to wartościowa sprawa, zapraszam, każdego kto ma wolny czas i chce cząstkę siebie, swoich umiejętności i serca ofiarować innym we włączenie się w działalność i pracę wolontariatu. Praca ta jest dobrowolna i nie ma za nią wynagrodzenia, ale moim zdaniem nagrodą za tą pracę jest radość dziecka ze wspólnie spędzonego czasu, każde słowo dziękuję i uśmiech na twarzy naszego podopiecznego.

Dziękuję.