Ułatwienia dostępu

Klub HDK

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.

Jan Paweł II

Klub HDK

klub_hdk.jpg

przy Zespole Szkół Zawodowych w Grybowie 

Szkolny Klub Honorowych Dawców Krwi przy Zespole Szkół Zawodowych w Grybowie został założony 15 listopada 1991.

Inicjatorem, organizatorem i opiekunem, był nauczyciel krwiodawca mgr Janusz Kryca.  Był to pierwszy szkolny klub krwiodawców w ówczesnym województwie Nowosądeckim. Początkowo uczniowie naszej szkoły przez wiele lat dojeżdżali do punktów poboru krwi znajdujący się w Gorlicach. Sytuacja zmieniła się 2005 roku wówczas po raz pierwszy akcje zaczęły być prowadzone w budynkach Zespołu Szkół Zawodowych w Grybowie, efektem tego jest znaczący wzrost chętnych krwiodawców wśród uczniów, nauczycieli a także absolwentów szkoły.

Twoja krew, moje życie

twoja_krew.jpg

Zalety oddawania krwi

  • Oczywiście pierwotnym powodem naszej chęci oddawania krwi powinna i zapewne jest, pomoc innym ludziom. Banki krwi prawie nigdy nie mają jej za dużo, więc każdy litr jest na wagę złota.
    Poza tym istnieje wiele prozaicznych powodów do tego zachęcających, takich jak:

  • ulgi podatkowe (ok. 130 zł ulgi na litr oddanej krwi!),
  • jednodniowe zwolnienie z pracy lub szkoły,
  • zwrot kosztów podróży,
  • czekolady i gadżety w podziękowaniu za krwiodawstwo
  • w uzasadnionych przypadkach dzień wolny w pracy

HDK

 

    Szkolny Klub Honorowych Dawców Krwi

 

 

W Zespole Szkół wśród pracowników i uczniów zawsze była grupa osób, która oddawała krew najczęściej dla osób potrzebujących z grona bliskich i znajomych.
Jednak od 1991 roku honorowe krwiodawstwo przybrało formę zorganizowanej i systematycznej działalności.
15 listopada 1991 roku został założony Szkolny Klub Honorowych Dawców Krwi. Był to pierwszy szkolny klub krwiodawców w ówczesnym województwie Nowosądeckim. Inicjatorem, organizatorem i opiekunem był nauczyciel krwiodawca mgr Janusz Kryca. Na pierwszą akcję krwiodawstwa do punktu krwiodawstwa w Gorlicach pojechało wraz z opiekunem 25 uczniów technikum Drzewnego i Mechanicznego oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej.

Podstawowym celem działalności Klubu jest propagowanie bezinteresownej pomocy przez krwiodawstwo wśród młodzieży szkolnej, oraz przygotowanie młodzieży do działalności w środowisku pozaszkolnym.

1992 rok zaowocował trzema zorganizowanymi akcjami krwiodawstwa w lutym, czerwcu i październiku. Jednocześnie trwały prace polegające na organizowaniu struktur Klubu, nawiązywaniu współpracy z PCK, propagowaniu honorowego krwiodawstwa wśród społeczności szkolnej.
Doceniając pracę i osiągnięcia Klubu Zarząd Główny PCK przesłał podziękowania i dyplom.
Lata 1993-1997 to okres w którym obserwuje się wzrost zainteresowania krwiodawstwem wśród uczniów Zespołu Szkół, na systematycznie organizowane dwie, trzy akcje krwiodawstwa w ciągu roku szkolnego zgłasza się coraz więcej młodzieży (każdorazowo w wyjazdach brało udział od 30 do 40 krwiodawców). W tym też czasie krwiodawcy zaczęli oddawać krew dla konkretnych osób, które zwracały się z taką prośbą, jak również „na ratunek" dla osób poszkodowanych w wypadkach.
W 1997 roku współorganizowali w Grybowie akcję zbiórki darów dla ofiar powodzi.
Opiekun i uczniowie działający w Klubie prowadzą jednocześnie zakrojoną na szeroką skalę akcję profilaktyki pro zdrowotnej i uświadamiania młodzieży o zagrożeniach ze strony AIDS, narkotyków, nikotyny i alkoholu. Organizują prelekcję z udziałem lekarzy i pracowników PCK, odczyty połączone z konkursami, pokazy filmów VIDEO. Krwiodawcy aktywnie uczestniczą w promowaniu wśród młodzieży zdrowego stylu życia.
W roku 1997/98 pod nieobecność dotychczasowego opiekuna, w zastępstwie opiekę na Klubem sprawuje mgr inż. Wiesław Radzik organizując kolejne akcję krwiodawstwa.

Od 2000 roku krew oddawana jest również w Nowym Sączu.
13.01.2002 roku 15 krwiodawców oddaje krew na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
W 2002 roku w ramach promocji krwiodawstwa zorganizowana dwie akcję na terenie szkoły. Do wspólnego oddawania krwi zaproszono również uczniów z Liceum Ogólnokształcącego w Grybowie. Akcja z udziałem 90-ciu krwiodawców była jak dotychczas największą ze wszystkich zorganizowanych, oddano ponad 20 litrów krwi.
Działalność Klubu jest wspierana przez prasę, lokalne radio Echo, oraz program 2 TP (dwukrotne relację na antenie ogólnopolskiej).
W dowód uznania Klub został odznaczony Srebrną Odznaką Zasłużony dla HDK, a opiekun pan Janusz Kryca Brązową i Srebrną Odznaką. Na ręce Dyrektora Zespołu Szkół wpływały listy z podziękowaniami i gratulacjami między innymi od: Kierownika Wojewódzkiego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie Prezydium Zarządu Głównego PCK, Wojewody Małopolskiego i osób prywatnych.
Od 2005 roku akcje krwiodawstwa organizowane są w szkole co wpłynęło korzystnie na propagowanie krwiodawstwa w śród naszej młodzieży. Co roku zgłasza się od 30 do 40 nowych krwiodawców – uczniów. 

 Klub uczestniczy w różnych konkursach, zawodach i spartakiadach, miedzy innymi w ogólnopolskim konkursie Młoda Krew Ratuje Życie.

W tych latach w śród szkolnych klubów HDK działających na terenie powiatów gorlickiego i nowosądeckiego oddajemy najwięcej krwi – 65-75 litrów każdego roku. W rekordowym 2007 roku oddaliśmy 107 litrów krwi.
Dotychczas w 45 zorganizowanych akcjach krwiodawstwa wzięło udział czynnie ponad 800 krwiodawców oddając ponad 1000 litrów krwi.
Większość z tych krwiodawców-absolwentów dalej aktywnie oddaje krew i propaguje krwiodawstwo w swoim środowisku realizując podstawowy cel działalności Klubu, często są to zasłużeni honorowi dawcy krwi.

 

Opiekunowie:    Radzik Wiesław
                       Święs Przemysław