Ułatwienia dostępu

Savoir-vivre – znam i stosuję

Powitanie i poznawanie nowych osób

* Poznając nową osobę, należy uścisnąć jej dłoń mocnym, zdecydowanym ruchem, patrząc jej jednocześnie w oczy. Zestawienie tych gestów sugeruje, że nie mamy wobec poznawanej osoby żadnych złych zamiarów.

* Witając się z osobą, której nie znamy, a tym bardziej, jeśli jest ona od nas starsza, nie powinniśmy używać wyrazów należących do slangu, np. elo, siema. Możemy niepotrzebnie zniechęcić do siebie osobę, z którą się witamy, ponieważ nie znamy jej i jej przyzwyczajeń. Kiedy zajdzie potrzeba powiedzenia czegoś  w chwili powitania, wystarczy powiedzieć „witam” czy „dzień dobry”.

* Jeśli wchodzimy do jakiegoś pomieszczenia czy podchodzimy do grupy ludzi, my witamy się z nimi pierwsi. Natomiast jeżeli spotykamy kogoś to   zasadą jest, że kłania się osoba młodsza starszej, mężczyzna – kobiecie, a  podwładny – przełożonemu. Jeśli chodzi o podawanie dłoni, wyciągnąć rękę powinna osoba  o wyższym statusie (np. pracodawca do pracownika) lub, jeśli witają się osoby różnej płci, kobieta do mężczyzny.

* Pamiętajmy, aby nigdy: nie podawać ręki przez stół, nie potrząsać długo ręką, nie podawać ręki w toalecie, nie podawać brudnej lub mokrej ręki, mężczyźni nie pomijali kobiet przy podawaniu dłoni.

* Często jest tak, że jesteśmy w sytuacji, w której musimy kogoś komuś przedstawić. Wtedy pamiętajmy o tym, że osobie starszej przedstawiamy młodszą, a mężczyzn przedstawiamy kobietom. Przedstawiamy daną osobę z pełnego imienia i nazwiska. Warto też dodać kilka słów o przedstawianej osobie, np. skąd się znamy, czym się zajmuje itd.

Telefonowanie

* Nie dzwonimy do znajomych przed godziną 8.00 rano i po godzinie 21.00. Wyjątek stanowią jedynie bardzo ważne sprawy.

* Jeśli korzystamy z czyjegoś telefonu, a w szczególności jeśli robimy to regularnie, powinniśmy zwrócić danej osobie zbliżony koszt wykonanych przez nas połączeń.

* Unikajmy długich rozmów telefonicznych w  miejscach publicznych. Osoby otaczające nas niekoniecznie chcą słyszeć naszą rozmowę. Szczególnie ważne jest to w środkach komunikacji miejskiej czy budynkach, gdzie nie możemy oddalić się od grupy ludzi. Nie przeciągajmy rozmów, nie poruszajmy tematów intymnych i nie mówmy głośno.

* Zawsze miej wyciszony telefon. Głupio będzie, jeśli zacznie dzwonić w środku seansu filmowego lub w trakcie lekcji, prawda?

* Jeśli odbierasz telefon, będąc w towarzystwie, nie rozmawiaj zbyt długo. To irytuje Twoich znajomych, zresztą oni na pewno nie mają ochoty wsłuchiwać się w Twoje rozmowy.

Ubiór

* Podstawowa zasada brzmi: pamiętaj, aby nieodpowiednim ubiorem nie zwracać uwagi otoczenia i, co gorsza, nie wzbudzać niesmaku.

* Nie nosimy przesadnie dużych dekoltów, nawet jeśli jest bardzo gorąco. Być może dla mężczyzn panie z dużymi dekoltami wyglądają kusząco, jednak jest to po prostu niesmaczne. To samo tyczy się króciutkich spódniczek i spodenek.

* Pamiętajmy, że strój powinien być dobrany do naszego wieku i wyglądu.

* Ubierzmy się stosownie do tego, co mamy zamiar robić. Jeśli idziemy na dłuższy spacer, to jasne, że nie ubierzemy 10 cm szpilek, a do teatru nie ubierzemy dresów czy wynoszonych sztruksów.

Prezenty

* Nie należy kupować zbyt drogich prezentów, ponieważ nie zawsze osoba przyjmująca prezent będzie miała możliwość „zrewanżowania się”. Wtedy poczuje się zażenowana. Oczywiście dla jednej osoby „drogi” oznacza prezent za 20 zł, dla drugiego to 100 zł, więc tę granicę każdy z nas powinien ustalić samodzielnie.

* Przyjmując prezent, powinniśmy za niego podziękować i koniecznie rozpakować przy gościach.

Zaproszenia i przyjęcia

* Gości na nasze przyjęcie powinniśmy zapraszać z dwu – trzytygodniowym wyprzedzeniem, aby mieli czas przygotować się do przyjęcia.

* Aby uniknąć niezręcznych sytuacji, nie zapraszajmy jednocześnie: dwóch par, które się nie lubią; ludzi starszych i młodzieży, ponieważ jedni będą drugich razić i nudzić; osób, które mają wyraźnie przeciwstawne poglądy, ponieważ może wywiązać się ostra dyskusja; kilku fachowców w jednej dziedzinie, ponieważ może wywiązać się rozmowa, z której reszta gości nic nie będzie rozumiała.

* Gospodarze mają obowiązek przywitać gości. Muszą być ostatecznie przygotowani do przyjęcia i nie mogą zostawić gości nawet na krótko.

* Jeżeli zapraszamy gości na wizytę, zarówno zdejmowanie przez nich samych butów w przedpokoju jak i zmuszanie ich do zdjęcia butów jest absolutnie niedopuszczalne.  Jeżeli idziesz do koleżanki lub kolegi, aby spędzić razem czas to dobrym obyczajem jest  zabranie swojego domowego obuwia.

* Jeśli to my jesteśmy zaproszeni gdziekolwiek, nie powinniśmy się spóźniać.

Przepuszczanie kobiet przodem

* Jeśli w środkach lokomocji nie jest tłoczno, kobieta wsiada np. do autobusu pierwsza, mężczyzna natomiast idzie za nią, pomagając jej wsiąść. Inna sytuacja jest przy wychodzeniu. Mężczyzna wychodzi pierwszy, torując drogę kobiecie.

* Kiedy wchodzimy po schodach, kobieta idzie przodem. Kiedy schodzimy, to mężczyzna idzie przodem, kobieta zaś za nim.  W obydwu przypadkach mężczyzna chroni kobietę przed upadkiem.

* Kiedy wchodzimy do jakiegoś pomieszczenia, mężczyzna zawsze przepuszcza kobietę w drzwiach. Wyjątkiem jest restauracja, kawiarnia, gdzie to mężczyzna wchodzi pierwszy. Należy pamiętać, że z każdego pomieszczenia osoby wychodzące zawsze mają pierwszeństwo, niezależnie od tego czy wychodzi kobieta, czy mężczyzna.

Żucie gumy

* Żucie gumy w towarzystwie stanowi przejaw braku kultury i wyraża nasz lekceważący i arogancki stosunek do naszego rozmówcy, więc czynność tę powinniśmy wykonywać tylko na osobności.

* Wykręcanie się tym, że żujemy gumę dla zdrowia naszych zębów, jest zupełnie bezsensowne. Myjemy zęby też dla ich ochrony, ale nie robimy tego na ulicy, prawda?

Zachowanie w autokarze

* W autobusach rejsowych zajmujemy zawsze miejsce, które figuruje na naszym bilecie (chyba, że są jeszcze wolne miejsca, wtedy możemy się przesiąść).

* Nie powinniśmy się spóźniać, czy jeśli chodzi o porę wyjazdu, czy o przystanek na trasie. To my mamy czekać na kierowcę, nie on na nas z włączonym silnikiem i gotowy do jazdy.

* Kiedy ktoś obok nas siedzi, nie rozpychamy się i nie wiercimy. Nie rozmawiamy głośno przez telefon ani nie zagadujemy innych pasażerów, jeśli wyraźnie nie mają na to ochoty.

* Nie jemy potraw o mocnym zapachu.

* Wchodząc do autokaru, witamy się ogólnym pozdrowieniem.

Zachowanie w kościele

* Do kościoła nie chodzimy w dresach, stroju plażowym czy stroju na trening. Ubranie powinno być schludne, czyste, nie wywołujące zgorszenia i niewyzywające.

* Starajmy nie spóźniać się na mszę czy inne nabożeństwo. Jeśli już nam się to zdarzy, nie starajmy się nie zwracać na siebie uwagi.

* Pamiętajmy, że teren kościoła nie zaczyna się za jego drzwiami. Zaczyna się już w po przekroczeniu bramy czy furtki do niego. Zatem, kiedy już wejdziemy na „kościelne podwórko”, nie śmiejmy się głośno, nie krzyczmy, nie opowiadajmy dowcipów – słowem, zachowujmy się godnie. Tym bardziej tyczy się to samego wnętrza kościoła.

* Jeśli mamy niespodziewany, gwałtowny i długotrwały napad kaszlu opuśćmy kościół.

* W kościele nie żujemy gumy ani nie jemy niczego. Jeśli to konieczne, możemy napić się wody (jeśli mamy np. tendencję do słabnięcia) lub przyjąć niezbędne leki.

Co nas kompromituje?

* Używanie  wulgarnych przekleństw.

* Opisywanie swojego lub cudzego życia w języku wulgarnym.

* Noszenie skarpetek do sandałów.

* Siedzenie w pomieszczeniu zamkniętym lub ogródku restauracji czy kawiarni w ciemnych okularach.

* Jedzenie w miejscach, w których nie powinno się nigdy jeść, np. na wykładzie, w kościele, w sali teatralnej.

* Jedzenie i picie w restauracji i kawiarni tego, co się tam nie kupiło.

* Głośne rozmowy, takie, które słyszą inni w miejscach publicznych – np. w kościele, restauracji, hotelu, pociągu, autobusie, teatrze itd.

* Głośny śmiech w miejscach publicznych.

* Komentowanie mankamentów fizycznych, wad i uchybień  u innych.

Mam nadzieję, że powyższy mini poradnik sprawi, że będziemy zwracać uwagę na to, jak zachowujemy się w miejscach publicznych czy   w towarzystwie. Jeśli zastosujemy się do podstawowych zasad savoir vivre’u, sprawimy, że nie tylko nasze życie codzienne stanie się lepsze, lecz również umilimy to życie osobom z naszego otoczenia.

Źródła: