Zalety oddawania krwi
- Oczywiście pierwotnym powodem naszej chęci oddawania krwi powinna i zapewne jest, pomoc innym ludziom. Banki krwi prawie nigdy nie mają jej za dużo, więc każdy litr jest na wagę złota.
Poza tym istnieje wiele prozaicznych powodów do tego zachęcających, takich jak: - ulgi podatkowe (ok. 130 zł ulgi na litr oddanej krwi!),
- jednodniowe zwolnienie z pracy lub szkoły,
- zwrot kosztów podróży,
- czekolady i gadżety w podziękowaniu za krwiodawstwo
- w uzasadnionych przypadkach dzień wolny w pracy
Zasłużonym Honorowym Dawcom Krwi należą się też takie przywileje jak:
- Zniżki na komunikację miejską w niektórych miastach,
- korzystanie z usług lekarzy specjalistów poza kolejnością,
- atrakcyjne zniżki na niektóre leki.
Kto może oddać krew lub jej składniki?
Dawcy kwalifikowani są do oddania krwi i jej składników zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017 r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi ( Dz. U. poz. 1741).
Krew lub jej składniki możesz oddać jeśli:
- masz 18-65 lati posiadasz Dowód Osobisty (lub inny dokument ze zdjęciem)
- ważysz: powyżej 50 kg,
- nie chorowałeś na żółtaczkę,
- zapoznasz się z „Informacją o chorobach zakaźnych dla krwiodawców” i wypełnisz kwestionariusz dla krwiodawców
- jeśli w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miałeś wykonanego zabiegu operacyjnego, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała.
Dawcami krwi nie mogą być kobiety: w ciąży , po porodzie lub zakończeniu ciąży w czasie 6 miesięcy; w okresie menstruacji i do trzech dni po jej zakończeniu.
Przy rejestracji otrzymasz „Kwestionariusz dla krwiodawców” w laboratorium oddasz próbkę krwi na badania analityczne, następnie lekarz przeprowadzi badanie, wyjaśni Twoje wątpliwości, odpowie na pytania. Jeśli w wyniku badania lekarskiego lub w wyniku wykonanych badań laboratoryjnych nie będziesz odpowiadał naszym wymaganiom zdrowotnym, niezbędnym do oddania krwi, zostaniesz umieszczony w rejestrze dawców zdyskwalifikowanych tymczasowo lub na stałe z oddawania krwi. Każda pobrana od Ciebie jednostka krwi pełnej lub jej składników (płytki krwi, osocze) zostanie przbadana metodami i testami laboratoryjnymi najnowszej generacji.