październik 2017
pwścpsn
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Gościmy

Odwiedza nas 152 gości oraz 0 użytkowników.

Projekty


 

 Szkoła bierze udział w projektach:

 

MODERNIZACJA KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO W MAŁOPOLSCE

OSIĄGNĄĆ SUKCES

PRAKTYKI

SPRAWOZDANIE II

SPRAWOZDANIE KOŃCOWE

 

 

MODERNIZACJA KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO W MAŁOPOLSCE

Wpisany przez Z. Liszka

piątek, 03 grudnia 2010 17:33

 

Nasza szkoła uczestniczy w projekcie „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, działanie 9.2 „Podniesienie jakości i atrakcyjności szkolnictwa zawodowego”. Czas trwania projektu 1 stycznia 2010 roku do 31 grudnia 2014 roku. Uczestnikami projektu mogą być uczniowie Technikum w zawodach: technik żywienia i gospodarstwa domowego, kelner, technik ekonomista, technik mechanik oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej w zawodzie kucharz małej gastronomii, stolarz, sprzedawca, mechanik-monter maszyn i urządzeń, mechanik pojazdów samochodowych. W bieżącym roku szkolnym rekrutacja uczestników została przeprowadzona we wrześniu i obecnie w szkole prowadzone są zajęcia wyrównawcze z następujących przedmiotów: matematyka dla 5 grup po 35 godzin, język angielski dla 4 grup po 35 godzin, język niemiecki dla 1 grupy  35 godzin oraz zajęcia rozwijające z przedmiotów: nowoczesne technologie stosowane w branży gastronomicznej dla 1 grupy  35 godzin,  w branży ekonomicznej dla 2 grup po 35 godzin, w branży mechanicznej dla 2 grup po 35 godzin, biologia dla 4 grup po 35 godzin i geografia dla 1 grupy  35 godzin. W drugim semestrze planowane są jeszcze zajęcia z doradztwa zawodowego dla 5 grup oraz praktyka zawodowa dla 5 osób. Mamy nadzieję, że dzięki realizacji tego projektu podniesie się jakość kształcenia w naszej szkole.


Więcej na temat projektu na stronie http://pcfe.powiat-ns.pl oraz http://www.zawodowcy.edu.pl

 

 

OSIĄGNĄĆ SUKCES

poniedziałek, 08 lipca 2013 00:00

poprzez praktykę i doświadczenie zawodowe w Niemczech

Nasza szkoła – ZSZ Grybów została wybrana razem z 3 szkołami ( Krynica, Łącko, Stary Sącz) przez Centrum Kształcenia Praktycznego I Ustawicznego w Nawojowej do zrealizowania projektu systemowego „  Staże i  praktyki zagraniczne dla osób kształcących się i szkolących zawodowo”.   Z naszej szkoły została wybrana klasa 2 Technik Ekonomista. Z tej klasy wytypowano 8 osób : Natalia Gruca, Ewelina Liszka, Edyta Michalik, Ewelina Migacz, Paulina Morańda, Marlena Motyka, Izabela Pękala, Ewelina Rodak. Każda z uczennic musiała spełnić  kryteria wymagane przez projektodawców. ( średnia ocen 3,5 z przedmiotów zawodowych, ocena z j. niemieckiego min 3). Wyjazd na praktyki do Niemiec odbędzie się w 2 terminach: pierwszy 17.10 – 01.11, a drugi 04.11-20.11. Nasza grupa wyjeżdża razem ze szkołą z Krynicy w drugim terminie. Do czasu zrealizowania projektu każda ze szkół musi zorganizować i zrealizować  70 godzin lekcji języka niemieckiego. Ważne dla tego projektu jest też to, że jest on sponsorowany w całości ze środków Unii Europejskiej.  

Bardzo cieszymy się, że nasza klasa została wybrana do tego projektu. Jest to dla nas naprawdę ogromna szansa..! Możemy podnieść swoje kwalifikacje, podszkolić język, który jest w tych czasach naprawdę pożądany. Udział w takim przedsięwzięciu powoduje, że certyfikaty, które tam otrzymamy zwiększają naszą szansę w przyszłości na znalezienie pracy w swoim zawodzie. Dodatkowym bonusem jest to, że mamy możliwość zwiedzić obcy nam kraj. Cały wyjazd jest za darmo i każdy miał szansę wyjechać. Liczyła się tu wiedza, a nie zarobki rodziców! Ciężka praca się opłaciła! Już nie możemy doczekać się wyjazdu. Bardzo chcemy poznać życie obcokrajowców i ich obyczaje, a także zwiedzić miasto, w którym odbywa się cały pobyt – Chemnitz. Oprócz pracy organizatorzy zapewnili nam dużo rozrywki i wycieczek.

Dołączamy informacje od organizatorów oraz
regulamin projektu.

 

 

PRAKTYKI

wtorek, 12 listopada 2013 20:43

„Osiągnąć sukces poprzez praktykę i doświadczenie zawodowe w Niemczech”

 

W niedzielę 03.11.2013r. o godzinie 24 wyjechaliśmy z rynku z Grybowa w kierunku Niemiec ! Podróż przebiegła szybko i bez komplikacji. Na miejsce dotarliśmy o godzinie 10:20. Nasz opiekun Herr Schreiner zapoznał nas z programem praktyk, strukturą firmy partnerskiej oraz regulaminami obowiązującymi w F+U Sachsen. Po uroczystym obiedzie poszliśmy się zakwaterować.  Poznaliśmy całą okolicę. Drugi dzień nauki poświęcony był zagadnieniu: „ Jak założyć firmę?” Dyskutowaliśmy na temat powstawania nowych firm w Polsce w ostatnich latach, o gotowości polskiej młodzieży do zakładania własnej firmy, o programach wspierających przedsiębiorców. Po południu zwiedziliśmy Chemnitz – miasto, w którym przebywamy. Chemnitz ( dawna nazwa Karl – Marx – Stadt) – po Lipsku i Dreźnie trzecie co do wielkości miasto Saksonii.
Trzeci dzień spędziliśmy zastanawiając się nad argumentami za i przeciw zakładaniu swojego biznesu, nad korzyściami wynikającymi z bycia przedsiębiorcą oraz nad cechami charakteru, jakie powinien posiadać przedsiębiorca chcący odnieść sukces.W czwartek odbyliśmy wycieczkę do Lipska, najliczniejszego ośrodka Saksonii. Lipsk to duże miasto przemysłowe, jedno z ważniejszych centrów handlu (Targi Lipskie), ośrodek kultury i nauki z kilkusetletnią tradycją. Najważniejsze zabytki to: renesansowy Stary Ratusz (1556 – 57), sukiennice, barokowy gmach giełdy, pomnik Goethego, piwnica Auerbacha, kościół św. Tomasza, w którym znajduje się grób J.S. Bacha oraz kościół św. Mikołaja.


Piątek to znów czas nauki. W dwu osobowych grupach zastanawialiśmy się, dla kogo nadaje się odpowiedni rodzaj firmy np.: firma jednoosobowa, franczyza, e- Biznes, spin – offs itp. Wymienialiśmy szanse i ryzyka przy tego rodzaju firmach oraz podawaliśmy przykłady takich przedsiębiorstw. Wyniki prezentowaliśmy na forum klasy.W sobotę znów wycieczka, tym razem do Plauen – miasta znanego na całym świecie z przemysłu tekstylnego. Plauen liczy około 66 tysięcy mieszkańców, jest położone we wschodniej części Niemiec nad rzeką Białą Elsterą. Najsłynniejsze zabytki to: kościół św. Jana, ratusz miejski z pięknym zegarem z 1584 r. oraz dom słodowy z 1727 r. W tygodniu mamy możliwość korzystania z kręgielni, sali gimnastycznej, bilarda.

Marlena

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      

SPRAWOZDANIE II

czwartek, 21 listopada 2013 20:48

Sprawozdanie z Chemnitz

„Osiągnąć sukces poprzez praktykę i doświadczenie zawodowe w Niemczech”

 Jesteśmy w Chemnitz już od dwóch tygodni. Czas mija szybko. Nabywamy doświadczenia językowego oraz ekonomicznego. Zostaliśmy zapoznani przez naszego nauczyciela pana Schreinera z etapami business planu. Omówiliśmy takie zagadnienia jak: koncepcja firmy, analiza rynku, marketing (produkcja, cena, sprzedaż, komunikacja), organizacja (struktura, planowanie), planowanie finansowe, prawo podatkowe.Ostatnio zajmujemy się w czteroosobowych grupach zarządzaniem przedsiębiorstwem, symulacją  planowania i podejmowania decyzji. Pracujemy z programem do zarządzania niemiecką firmą  TOPSIM – General Management II. Dziś jedna z naszych grup odniosła mały sukces, mianowicie dzięki odpowiednim decyzjom nasza firma MandE ma zysk 5 000 000 E. Oczywiście nie tylko uczymy się. Wieczorem w celu regeneracji sił chodziliśmy na halę sportową, gdzie gramy w koszykówkę bądź tenisa stołowego. W ubiegłą środę byliśmy w Aquaparku w Marienberg.Nasz pobyt w Niemczech wiąże się też z poznawaniem i zwiedzaniem uroczych miejsc. Jednym z nich jest na pewno Drezno – największe miasto Saksonii, związane z postacią elektora saskiego Augusta II Mocnego ( wybranego na króla Polski), za panowania którego Drezno przekształciło się w perłę baroku. W tym okresie wybudowano m. in. : Zwinger oraz Hofkirche (kościół dworski). W Dreźnie zobaczyliśmy też takie zabytki jak: Festung  Dresden (twierdza Drezno), Frauenkirche (kościół NMP), Semperoper, Residenzschloss (rezydencja dynastii Wettynów), Fürstenzug (orszak książąt) i stajnie królewskie.Byliśmy też w Moritzburg, gdzie znajduje się pałac myśliwski Augusta II Mocnego, w którym obecnie jest prezentowana wystawa związana z filmem „ Drei Haselnüsse für Aschenbrödel”.

 

Duże wrażenie zrobiło na nas Industriemuseum (muzeum przemysłu) w Chemnitz. Mogliśmy podziwiać tam wiele eksponatów związanych z rozwojem przemysłu w tym mieście (np.: prototyp lodówki, odkurzacza, maszynę parową). Dowiedzieliśmy się też dużo odnośnie niemieckiego przemysłu samochodowego. No i wreszcie pobyt w „Freie Presse”- nowoczesnym wydawnictwie znajdującym się w Chemnitz, w którym wydawana jest regionalna gazeta o największym nakładzie. Za parę dni kończy się czas naszych praktyk w Niemczech. W czwartek czeka nas podsumowanie i wręczenie certyfikatów. „ 8 wspaniałych”

 

 

SPRAWOZDANIE KOŃCOWE

Poprawiony: środa, 09 kwietnia 2014 09:48

 

„Osiągnąć sukces poprzez praktykę i doświadczenie zawodowe w Niemczech”


W  dniach od 04.11.2013r. do 22.11.2013r. uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Grybowie odbyli staż  w F+U Sachsen Gemeinnützige Bildungseinrichtung für Fortbildung und Umschulung w Niemczech w ramach projektu pt: „Osiągnąć sukces poprzez praktykę i doświadczenie zawodowe w Niemczech”. Tytuł  programu „Staże i praktyki zagraniczne dla osób kształcących się i szkolących zawodowo.” 
Wyjazd poprzedzał kurs języka niemieckiego, który rozpoczął się już podczas wakacji.
Projekt realizowany był przez Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Nawojowej dla szkół powiatu nowosądeckiego: Zespołu Szkół im. Św. Kingi w Łącku, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Krynicy Zdroju, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Starym Sączu oraz Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Grybowie. W projekcie uczestniczyło 32 uczniów technika ekonomisty z klas II i III z tychże szkół oraz partner F+U Sachsen Niemcy przyjmujący stażystów z całego świata.Staże w Chemnitz prowadzone są na europejskim poziomie w niemieckim Centrum Kształcenia Praktycznego F+U Sachsen GmbH, który dysponuje własną bazą dydaktyczno – ćwiczeniową oraz hotelową.  Głównymi celami tego wyjazdu były m.in. nauczenie zawodu, kształtowanie w uczniu postawy pracy, kreatywnego myślenia i samodzielnego działania, wzrost wiedzy zawodowej w zakresie biznesu, organizacji, zarządzania, prowadzenie dokumentów i ich obiegu, wiedzy ogólnej oraz oczywiście umiejętności językowych, interkulturalnych, które w przyszłości uczniowie wykorzystają w pracy zawodowej bądź do otwarcia własnych przedsiębiorstw.Uczniowie pracowali z programem „TOPSIM General Management II” stosowanym w niemieckich firmach. Zdobyli umiejętności i kompetencje zawodowe np.: wykorzystywanie narzędzi Marketingu – Mix, nabór i pozyskanie personelu, przyjmowanie i wydawanie z magazynu, dokumentacja magazynowa, przygotowanie procesu produkcji, finanse i rachunkowość: prowadzenie księgowości zarządczej.
Uczestnicy projektu otrzymali certyfikaty potwierdzające odbycie stażu zagranicznego i uzyskanie kompetencji zawodowo – językowych oraz Europass Mobilność (Europejski Paszport Mobilności). Na certyfikacie dodatkowo widnieje ocena całości stażu.  Trzeba pochwalić naszą młodzież, która uzyskała ocenę celującą.
Nasz pobyt w Niemczech był również związany z poznawaniem wielu uroczych miejsc. Zwiedziliśmy Lipsk – jedno z ważniejszych centrów handlu, ośrodek kultury i nauki z kilkusetletnią tradycją. Podziwialiśmy jego zabytki: renesansowy Stary Ratusz, barokowy gmach giełdy, pomnik Goethego, piwnicę Auerbacha, kościół św. Tomasza, w którym znajduje się grób J.S. Bacha.  Odbyliśmy też wycieczkę do Drezna, największego miasta Saksonii, związanego z postacią elektora saskiego Augusta II Mocnego, za panowania którego Drezno przekształciło się w „perłę baroku”. W tym okresie wybudowano m. In. Zwinger, Hofkirche (kościół dworski). W Dreźnie zobaczyliśmy też Festung Dresden (twierdzę Drezno), Frauenkirche (kościół NMP), Semperoper, Residenzschloss (rezydencję dynastii Wettynów) oraz Fürstenzug (orszak książąt).     Podobało nam się Plauen – miasto znane na całym świecie z przemysłu tekstylnego oraz  Moritzburg, gdzie znajduje się pałac myśliwski Augusta II Mocnego. Duże wrażenie zrobiło na nas Industriemuseum w Chemnitz (muzeum przemysłu). Mogliśmy podziwiać tam wiele eksponatów związanych z rozwojem przemysłu w tym mieście np.: prototyp lodówki, odkurzacza, maszynę parową. Dowiedzieliśmy się też dużo odnośnie niemieckiego przemysłu samochodowego. No i wreszcie pobyt w Freie Presse – nowoczesnym potężnym wydawnictwie gazety oraz ulotek dla sieci w całych Niemczech.

 

Trzy tygodnie minęły bardzo szybko. Myślę, że to w dużej mierze dzięki sympatycznej atmosferze jaką stwarzał  prowadzący zajęcia Herr Schreiner oraz wielu atrakcjom, które umilały nasz pobyt w Chemnitz (hala sportowa, kręgielnia, wyjazdy na basen, dyskoteki).
W styczniu 2014 roku w Nawojowej odbyło się podsumowanie projektu. Wzięli w nim udział uczniowie uczestniczący w projekcie oraz ich rodzice.
Dziękujemy bardzo Panu Jackowi Kwitowi – dyrektorowi CKPiU w Nawojowej za umożliwienie naszym uczniom uczestnictwa w projekcie. Fakt odbycia stażu zagranicznego, potwierdzonego uzyskaniem dokumentów na pewno ułatwi uczniom pozyskanie miejsca pracy w krajach UE, a także wyróżni ich spośród innych kandydatów ubiegających się o stanowiska pracy.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     

Marta Burnagiel

Zespół Szkół Zawodowych
im. Stanisława Staszica w Grybowie

ul. Armii Krajowej 19
33-330 Grybów

woj. małopolskie

Copyright © Zespół Szkół Zawodowych 2010-2014.
Wszelkie prawa zastrzeżone.


Administracja: mgr Teresa Lichoń - kontakt