kwiecień 2021
pwścpsn
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Gościmy

Odwiedza nas 19 gości oraz 0 użytkowników.

120 lat ZSZ

 
 

SZKOŁY ZAWODOWEJ W GRYBOWIE

Szkoła Zawodowa w Grybowie obchodziła 2 października 2010r. jubileusz 120-lecia swego istnienia. Powstała w 1890r. jako Wzorowy Naukowy Warsztat Kołodziejski. Była trzecią, spośród czterech w Galicji, placówką oświatową, celem której było kształcenie rzemieślników w zawodach kołodzieja i kowala. Pierwsza tego typu szkoła założona była w 1882r. w Toustem i po 10 latach przeniesiona została do Grzymałowa. Od 1884r. w Kamionce Strumiłowej prowadzona była Krajowa Szkoła Kołodziejstwa i Bednarstwa. W 1902r Krajową Szkołę Kołodziejstwa otworzono również w Tłumaczu. Więcej szkół kołodziejskich w Galicji nie było.
W 1894r. w szkole Grybowskiej otworzono również dział kowalstwa powozowego. W warsztatach szkolnych produkowano bryczki, powozy, wozy, sanie a nawet drobny sprzęt rolniczy. Wyroby cieszyły się olbrzymim powodzeniem na przeglądach, targach i wystawach krajowych i międzynarodowych.


Pod koniec XIX w. Szkoła otrzymała złoty medal na Targach Wiedeńskich za wykonanie bryczki lekkiej. Do 1921r. 60% młodzieży uczącej się tu rzemiosła pochodziło z różnych powiatów Galicji. W szkole prowadzono 4 – letni cykl nauczania zawodu. W okresie II Rzeczpospolitej zmieniono program nauczania na 3-letni. W 1924r. powołano również Publiczną Szkołę Zawodową Dokształcającą. Obie placówki kształcenia zawodowego zajmowały wspólny budynek i były kierowane przez jednego dyrektora. W 1938r. władze miasta Grybowa wraz z ówczesnym dyrektorem szkoły rozbudowały i wyremontowały budynek administracyjny i budynki warsztatów. Tym sposobem uzyskały pozwolenie na reorganizację placówki. Powołano Państwową Szkolę Mechaniczną.
W okresie okupacji placówki nie zamknięto, ale zmieniono program i skrócono cykl kształcenia do 2 lat. Od 1945r. kilkukrotnie szkołę reformowano, ale zawsze była to szkoła rzemieślnicza kształcąca: ślusarzy, kowali, stolarzy. Lata powojenne przyniosły wielki rozwój szkoły. Powstały tutaj: technikum mechaniczne, technikum drzewne, licea zawodowe, licea profilowane. Poszerzono również profile kształcenia. Obecnie w murach szkoły – jubilatki można zdobyć zawody: technika ekonomisty, kelnera, technika żywienia zbiorowego, technika mechanika, kucharza małej gastronomi, elektryka, mechanika montera maszyn i urządzeń.
Szkołę kierowało kilkunastu dyrektorów, pracowało w niej kilkuset nauczycieli, ukończyło ponad 10 tys. absolwentów zdobywając konkretny zawód. Obecnie Zespołem Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Grybowie kieruje dyr. mgr inż. Lesław Tarasek.

Obchody uroczystości rozpoczęły się mszą św. o godz. 11.00 w kościele parafialnym p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Grybowie. Następnie w budynku szkoły odbyła się uroczysta akademia z okazji 120 lecia powstania szkoły. W uroczystości wzięło udział wielu zaproszonych gości.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Między innymi : Aleksander Palczewski – Małopolski Kurator Oświaty, Jerzy Stochel – Przedstawiciel Kuratorium w Nowym Sączu, Józef Broński, który reprezentował Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu, Piotr Piechnik – Burmistrz Miasta Grybów, byli dyrektorzy szkoły, nauczyciele i absolwenci. Po części artystycznej goście zostali zaproszeni na poczęstunek.

   

 

Można było też obejrzeć wystawę „Historia Szkoły w Starej Fotografii", która znajdowała się w bibliotece szkolnej. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również „Wystawa łyżeczek" zorganizowana przez belgijskiego kolekcjonera p. De Mayera. Absolwenci chętnie zwiedzali budynek szkoły i wspominali szkolne czasy. Kupowali też monografię placówki, która została wydana z tej okazji. Uroczystości jubileuszowe zakończył „ Bal Absolwentów" zorganizowany w hali sportowej szkoły.

 

Zespół Szkół Zawodowych
im. Stanisława Staszica w Grybowie

ul. Armii Krajowej 19
33-330 Grybów

woj. małopolskie

Copyright © Zespół Szkół Zawodowych 2010-2014.
Wszelkie prawa zastrzeżone.


Administracja: mgr Teresa Lichoń - kontakt