sierpień 2019
pwścpsn
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Gościmy

Odwiedza nas 40 gości oraz 0 użytkowników.

Szlakiem cmentarzy wojennych.

RAJD  WOLONTARIUSZY SZLAKIEM PAMIĘCI OFIAR  I WOJNY ŚWIATOWEJ
W 100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

         W piątek 16 listopada wolontariusze, pod opieką koordynatorów Szkolnego Klubu Wolontariatu- p. M. Mordarką i S. Niemas wyruszyli na rajd szlakiem cmentarzy wojennych naszej, grybowskiej okolicy.

Młodzież pojechała autobusem z Grybowa do Łużnej, skąd pieszo dotarła na cmentarz wojenny nr 123, położony na zboczu wzgórza Pustki. Wzgórze to było jednym z najważniejszych punktów oporu armii rosyjskiej w czasie I wojny światowej. Na miejscu wolontariusze pomodlili się w ciszy i zapalili znicza, oddając w ten sposób hołd poległym tam żołnierzom.

Następnie członkowie SKW udali się do Gorlic, do Muzeum Regionalnego PTTK im. Ignacego Łukasiewicza. Na miejscu czekała już pani przewodnik, która oprowadziła po muzeum i w bardzo ciekawy sposób przybliżyła losy I wojny światowej na terenie ziemi gorlickie i grybowskiej. Zwróciła również uwagę na miejsca, gdzie znajdują się mogiły pomordowanych żołnierzy w bitwie stoczonej w 1915 roku z wojskami rosyjskimi. Bitwa ta zdecydowała o dalszych losach frontu wschodniego. Po wyczerpującym wykładzie wyruszyliśmy w dalszą drogę.

Zgodnie z planem, w dalszej kolejności odwiedziliśmy cmentarz wojenny nr 130 znajdujący się w Grybowie. Tam również wolontariusze zapalili znicza i w ciszy i zadumie pomodlili się za poległych.

Mimo chłodnej pogody, serca wszystkich były gorące i pomimo zmęczenia, nikt nie dawał tego po sobie poznać.

Zespół Szkół Zawodowych
im. Stanisława Staszica w Grybowie

ul. Armii Krajowej 19
33-330 Grybów

woj. małopolskie

Copyright © Zespół Szkół Zawodowych 2010-2014.
Wszelkie prawa zastrzeżone.


Administracja: mgr Teresa Lichoń - kontakt