luty 2019
pwścpsn
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728

Gościmy

Odwiedza nas 84 gości oraz 0 użytkowników.

Program artystyczny ,,HEJ KOLĘDA, KOLĘDA”

     W pogodnym i nastrojowym dniu przedświątecznym w hali sportowej miał miejsce uroczysty apel. Uczniów , nauczycieli i pracowników szkoły powitał dyrektor Zespołu mgr inż. Lesław Tarasek. Przypomniał on kilka faktów związanych z organizacją roku szkolnego 2017/2018 oraz złożył zebranym życzenia  świąteczne i noworoczne.

Potem wręczył dyplomy i nagrody dla uczestników konkursu plastycznego na kartkę bożonarodzeniową. Następnie głos zabrała przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Iwona Olszak, która również przekazała życzenia nauczycielom oraz koleżankom i kolegom.

                  Później  młodzież z klasy I TE  przedstawiła program świąteczny pt. ”Hej kolęda , kolęda" przygotowany wraz z opiekunką mgr Małgorzatą Bernasiewicz- Święs. Na program złożyła się krótka historia kolędy, wskazano jej cechy i przyczyny ogromnej popularności. Nie wszyscy wiedzą , że za ojczyznę kolęd uważa się Włochy, a za pierwszego ich autora św. Franciszka z Asyżu. Do Polski kolędy przywędrowały w XV wieku. Kolędy nie tylko należą do naszej historii, lecz poniekąd ją tworzą. Największy rozkwit kolęd przypada na dwa stulecia  XVII i XVIII wiek. Forma kolęd jest bardzo różnorodna: jedne są uroczystym hymnem czy chorałem, inne marszem lub zamaszystym polonezem. Kolędy polskie upodobały sobie melodie popularnych tańców: poloneza, krakowiaka, mazura.  Wielu kolędom użyczały melodii oberki, hajduki, a również melodie góralskie i zbójnickie.

 Uczniowie klasy I TE w swoim koncercie przypomnieli  najbardziej znane kolędy: ”Anioł pasterzom mówił ”,” Dzisiaj w Betlejem”, „ Wśród nocnej ciszy’’, „ Pójdźmy  wszyscy do stajenki” , „Cicha noc”. Pastorałki nie mają charakteru modlitewnego, ale ich treścią jest narodzenie Chrystusa i motywy świąteczne. Młodzi artyści  zaśpiewali  pastorałki: ,, A kiedy Wigilii przyjdzie czas”, „ Maleńka Miłość”, „ Wilijna Pastorałka”, „ Przekażmy sobie znak pokoju ”. Widowisko świąteczne  zakończyły wiersze ks. Jana Twardowskiego i życzenia złożone przez młodzież.

Obsługę techniczną sprzętu grającego zapewnili uczniowie klasy IV TS :

Przemysław Groński

Bartłomiej Tarasek

 Scenariusz słowno- muzyczny wprowadził zebranych w nastrój świąt , szczególnie kochanych przez Polaków , bo kościelnych i rodzinnych zarazem. Przypomniał wiersze o tematyce wigilijnej i najbardziej znane kolędy i pastorałki. Występ uczniów został doceniony i nagrodzony brawami.

                                                           mgr Małgorzata Bernasiewicz- Święs

Zespół Szkół Zawodowych
im. Stanisława Staszica w Grybowie

ul. Armii Krajowej 19
33-330 Grybów

woj. małopolskie

Copyright © Zespół Szkół Zawodowych 2010-2014.
Wszelkie prawa zastrzeżone.


Administracja: mgr Teresa Lichoń - kontakt