styczeń 2021
pwścpsn
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Gościmy

Odwiedza nas 117 gości oraz 0 użytkowników.

SPORT i HISTORIA , CZYLI KLASA I TŻ g NA WYCIECZCE

          16 października 2019 roku , w piękny , słoneczny dzień wybraliśmy się na wycieczkę do Krakowa. W programie wycieczki mieliśmy zajęcia sportowe w Parku Trampolin oraz zwiedzanie najważniejszych zabytków Krakowa.

Do Go Jump Park na ulicę Rzemieślniczą dojechaliśmy tramwajem. Na miejscu zobaczyliśmy ogromną halę o łącznej powierzchni ponad 2000 metrów kwadratowych , a w niej cała masę atrakcji . Po profesjonalnej rozgrzewce , przeprowadzonej przez wyszkolonego trenera , bolały nas wszystkie kości , jednak nie poddaliśmy się i poszliśmy na arenę z trampolinami.

Tu czekała nas świetna zabawa : skoki w powietrzu , ćwiczenia równowagi, zjazdy ze zjeżdżalni , baseny z gąbkami , poducha , liny i drabinki do ćwiczeń . Wiele śmiechu było podczas gry w zbijaka i na arenie z piłkami. Po sportowych przyjemnościach udaliśmy się do GO cafe , by poczęstować się aromatyczną kawą i słodkościami. Park Trampolin opuściliśmy w dobrych humorach , bez kontuzji i urazów, zadowoleni , że mogliśmy wzmocnić kondycję fizyczną i miło spędzić czas.

Po sportowych atrakcjach wróciliśmy do historycznej rzeczywistości. Chcieliśmy zobaczyć niektóre zabytki dawnej stolicy Polski. W tym celu udaliśmy się na spacer po Śródmieściu. Przeszliśmy Drogę Królewską , przez Bramę i ulicę Floriańską do Rynku Głównego. Brama Floriańska to jeden z symboli Krakowa. Powstała w średniowieczu i była główną , spośród 7 bram wiodących do miasta, usytuowanych w linii murów obronnych . Broniła miasta od północy , otwierała Drogę Królewską. Przez nia do miasta wkraczali królowie po zwycięskich bitwach , dyplomaci , znane osobistości odwiedzające Kraków. Tędy prowadziła trasa pochodów koronacyjnych i pogrzebowych monarchów i ich rodzin. Dłuższą chwilę spędziliśmy w Kościele Mariackim , który jest przykładem architektury gotyckiej . Podziwialiśmy średniowieczne witraże oraz te póżniejsze , wykonane między innymi przez Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera. Ołtarz główny dłuta Wita Stwosza z XV wieku jest poddawany zabiegom konserwacyjnym i był częściowo zasłonięty. Na ścianach kościoła zauważyliśmy kilka epitafiów , które pochodzą ze zlikwidowanego przykościelnego cmentarza. Słysze liśmy hejnał , grany co godzinę z wyższej wieży kościoła. Następnie udaliśmy się do Sukiennic. Jest to zabytkowy budynek, perła renesansowej architektury, najstarsze krakowskie ,, centrum handlowe ”.Tu kupiliśmy pamiątki i upominki dla naszych bliskich. Widzieliśmy także żelazny nóż, narzędzie, które wisi w przejściu przez Sukiennice. Jest to dawny znak surowego prawa magdeburskiego, które karało złodziei obcięciem ucha , a poważnych przestępców oddawało w ręce kata. Z nożem związana jest też legenda o dwóch braciach , budowniczych wież Kościoła Mariackiego.

Kolejnym punktem naszej wycieczki po Krakowie była wizyta w Muzeum Historycznym. Przy Placu Mariackim usytuowana jest Kamienica Hipolitów , w której znajduje się jeden z oddziałów muzeum. W dwupiętrowym budynku mieści się stała wystawa pt.,, Dom mieszczański ”, która pokazuje ,jak mieszkali krakowianie od XVII do XIX wieku. Ekspozycja prezentuje kulturę materialną , a także historię obyczajowości i życie codzienne krakowskiego patrycjatu , pokazuje także ,jak niegdyś krakowianie urządzali swoje mieszkania. Nazwa kamienicy pochodzi od kupieckiej rodziny Hipolitów , którzy posiadali ją w XVII wieku , a sam budynek pochodzi z XIV wieku. Jednak ulegał on wielokrotnie przebudowie. W drodze powrotnej na Dworzec Główny zatrzymaliśmy się przy Barbakanie. Jest to gotycka budowla z XV wieku. Barbakan powstał z powodu narastającego zagrożenia ze strony Turków. Grubość murów sięga 3 metry, wewnętrzna średnica budowli to prawie 25 metrów. Szczególne wrażenie robią trzy kondygnacje strzelnic ze 130 otworami. Barbakan wieńczy murowany ganek ze stanowiskami strzelniczymi i otworami w podłodze , przez które wylewano na atakujących rozgrzaną smołę lub wrzątek. Nad całością górują wieżyczki obserwacyjne.

Wycieczka do Krakowa była bardzo udana .Okazała się świetną okazją nie tylko do przyjemnego spędzenia czasu , ale i wzmocnienia naszej kondycji fizycznej. Poznaliśmy także dziedzictwo kulturowe królewskiego miasta , zwiedziliśmy niektóre zabytki Krakowa. Cel wycieczki , jakim była integracja zespołu klasowego został zrealizowany.

 

Wychowawczyni klasy I TŻ g

mgr Małgorzata Bernasiewicz – Święs

 

Zespół Szkół Zawodowych
im. Stanisława Staszica w Grybowie

ul. Armii Krajowej 19
33-330 Grybów

woj. małopolskie

Copyright © Zespół Szkół Zawodowych 2010-2014.
Wszelkie prawa zastrzeżone.


Administracja: mgr Teresa Lichoń - kontakt